O Kotaru

Mapa kotara

Etimološki, kotar znači: tor za janjce, tako da nisam oduševljen ovim nazivom. U prijašnjem sistemu, kojeg mnogi još pamte, to je bila mjesna zajednica. Analizirajući taj naziv zaključujemo da se radi o zajednici koja je prostorno omeđena, koja postoji unutar nekog prostora. Popis međa koje obrubljuju naš kotar možete naći u nastavku. 

„Gradski kotar ili gradska četvrt je oblik mjesne samouprave koji se osniva za područje koje predstavlja gradsku, gospodarsku i društvenu cjelinu, a koje je povezano zajedničkim interesima građana.“

Dakle gradski kotar “Grad” omeđen je:

–    sa sjevera: Gundulićevom ulicom od križanja s Ulicom Domovinskog rata do križanja sa Zrinsko-Frankopanskom ulicom;

–    s  istoka:  Livanjskom  ulicom  od  spajanja  s Ulicom Domovinskog rala, Zagrebačkom ulicom do točke izlaza na more gdje se spajaju Obala Lazareta i Obala kneza Domagoja;

–    s juga: Obalom hrvatskog narodnog preporoda od točaka gdje se spajaju Obala Lazareta i Obala kneza Domagoja do točke gdje se spajaju Obala hrvatskog narodnog preporoda, Trumbićeva obala i Ulica bana Josipa Jelačića;

–    sa zapada: od točke gdje se spajaju Trumbićeva obala i Obala hrvatskog narodnog preporoda, Ulicom bana Josipa Jelačića, Matošića ulicom, Zrinsko-Frankopanskom ulicom do spajanja s Kavanjinovom odnosno Gundulićevom.

Popis adresa koje čine kotar „Grad“ naći ćete ovdje.

Podaci o broju stanara su urnebesni. Prema službenim izvorima (MUP), to je broj stanara koji imaju prijavljen boravak na adresama kotara „Grad“. Taj broj je trenutno 4632. Da li je to i broj stanara koji tu uistinu žive? Sigurno nije jer se prekršaj ne prijavljivanja stvarne adrese na kojoj živite skoro nikada ne kažnjava, a ne može se ni utvrditi dok netko MUP-u ne prijavi stanara koji je krivo prijavljen. Što stanari dobivaju, a što gube krivim ili neažurnim prijavljivanjem može biti predmetom zanimljive studije. 

Skip to content